CNR Ankara Emlak Fuarı

CNR Ankara – Real Estate Investments, Projects and Financing Fair


Ankara Real Estate Exhibition organized by CNR Holding affiliate company Istanbul Fuarcilik A.S., being in the spotlight of local and international investors, is getting ready to bring together leading construction companies and giant projects. Exhibition will be held at ATO Congresium Fairground on the area of 20.000 m2and become an important meeting point of real estate sector in Ankara. Ankara with population of more than 4.5 million, as well as being one of the cities with fast growing population, plays an important role in real estate property development due to its dynamic population growth. Ankara is going through a fast housing phase and its new and valuable investment regions are too showing sufficient increase. One of the most important reasons of why Ankara’s real estate market gains an importance is existence of audience capable of investing to projects not only in Ankara but all over the Turkey. Demand in Hotel and A Class Office … It was observed that Ankara’s hotel market is more stable in occupancy and room prices according to İstanbul’s market. Owing to being capital city and having a predominant public sector structure, Ankara became an indispensable target for high level visits and business trips, an attracting center for medicine congresses due to developing medicine sector and therefore hotel demand is going to boost even more in coming years. Ankara is hosting the second biggest Office market after Istanbul, what triggers demand to A class office properties. Moreover, increase in number of luxury apartments, malls, foundation universities is one of the reasons of Ankara’s real estate market having so great importance.


CNR Holding kuruluşu İstanbul Fuarcılık A.Ş.tarafından Ankara Emlak Fuarı, Türkiye’nin önde gelen inşaat firmalarını bir araya getirmeye hazırlanıyor. Emlak sektörünün en büyük fuarı olan CNR Emlak İstanbul’u Ankara’ya taşıyoruz. Emlak sektörünün önde gelen firmalarının ve dev projelerin yer alacağı, ulusal ve uluslararası yatırımcıların ilgi odağı haline gelen CNR Emlak Ankara - CNR EMLAK ANKARA-Konut, İşyeri Satınalma/Kiralama ve Finansman Fuarı Ankara’da emlak sektörünün önemli buluşma noktası haline gelecek. Ankara, 4.5 milyonu aşan nüfusu ile nüfusu hızla artan kentlerden birisi olmakla birlikte dinamik nüfus artışı ile gayrimenkul gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Hızlı bir yapılaşma evresinden geçen Ankara’da yeni ve değerli yatırım bölgeleri de artış göstermektedir. Ankara’da sadece Ankara ve çevresindeki projelere değil Türkiye’nin değişik yerlerindeki projelere de yatırım yapabilecek bir kitlenin olması da Ankara’da emlak piyasasının önem kazanmasında en önemli sebeplerdendir. Otel ve A Sınıfı Ofis Arzı… Ankara otel piyasasının İstanbul ile karşılaştırıldığında doluluk ve oda satış fiyatlarında daha istikrarlı olduğu gözlenmiştir. Gerek başkent olması, gerekse kamu sektörünün ağırlıklı yapısı sebebiyle Ankara'nın üst düzey ziyaretlerin ve iş seyahatlerinin vazgeçilmez hedefi olduğu, gelişen sağlık sektörüyle birlikte de tıp kongreleri için cazibe merkezi haline geldiği ve bu sebeple otel arzının önümüzdeki yıllar içinde daha da artış göstereceği gözlenmektedir. İstanbul'u takiben Türkiye'nin en büyük ikinci ofis pazarına sahip olan Ankara A sınıfı ofise olan talebi de tetiklemektedir. Ayrıca rezidans, AVM, vakıf üniversitelerinin artması Ankara’da emlak piyasasının önemli bir yere sahip olmasının sebeplerindendir.


Details

Organizer:
İstanbul Fuarcılık A.Ş.

City:
Sanliurfa

Venue:
ATO CONGRESIUM

Address:
Söğütözü Cd. No:3, Söğütözü Mahallesi, 06510 Çankaya/Ankara, Turkey

Duration:
09/07/2017 - 10-09-2017

Visiting Hours:
10:00 - 19:00

Email:
murat.saroglu@cnr.net

Telephone:
+90 212 465 74 74

Website:
http://ankara.cnremlakfuari.com/

Ticket price:
5

Industry Focus:

· Increase in population, migration, population density, · Change of family structure, · Turkey’s average per capita income numbers, · Intensity of people with stable income and job security due to predominance of public sector. · Transportation facilities are gradually getting easy and becoming more widespread, · Significant developments in hotel sector in last years, · Fascination of big projects, · Gradually increasing construction quality and interest in branded projects, · Urban transformation projects and related activities boost supply and demand of real estate property in Ankara.


Nüfus artışı, göç, nüfus yoğunluğu, Aile yapısının değişimi, Türkiye ortalaması üzerinde olan kişi başına düşen gelir rakamları, Kamu sektörünün ağırlığı dolayısıyla sabit gelirli ve iş güvencesi olan nüfusun yoğunlukta olması Ulaşım olanaklarının giderek kolaylaşması ve yaygınlaşması, Yabancı yatırımcıların İlgisi, Otel sektörünün son yıllardaki ciddi gelişimi Büyük projelerin sağladığı cazibe, Yapı kalitesinin giderek artması ve markalı projelere olan ilgi, Kentsel dönüşüm projeleri ve buna bağlı çalışmalar, Ankara’da gayrimenkule olan arzı ve talebi arttırıyor.

Products Focus:

· Villa, Residence, Luxury Apartment and Mass Housing projects, · Shopping Malls, Business Centers and Plazas, · Industry Sites and Organized Industrial Zones, · Real Estate Marketing Companies and Land Offices, · Cooperatives and Timeshare Companies, · Manufacturers and Importers of Wood and Steel Prefabricate Houses, · Contractor Companies working with Mass Housing and Urban Transformation Projects, · Banks, Finance and Credit Institutions, · Media Institutions


Villa, konut, rezidans ve toplu konut projeleri AVM, İş Merkezleri ve Plazalar Sanayi Siteleri ve Organize Sanayi Bölgeleri Emlak Pazarlama Kuruluşları ve Arsa Ofisleri Kooperatifler ve Devremülk Şirketleri Ahşap ve Çelik Prefabrike Konut Üreticileri ve İthalatçıları Toplu Konut ve Kentsel Dönüşüme Müteahitlik Hizmeti Veren Firmalar Bankalar, Finansman ve Kredi Kuruluşları, Yayın kuruluşlarıContact us